קבלת החלטות בעולם משובש. אפשרי?

מודל מנצח שיעניק משמעות לשיחה של הראש עם הלב.

שימו יד על הלב ותודו: קבלת ההחלטות שלכם היא לרוב אינטואיטיבית. שלא לומר; כבדרך אגב. לפעמים זה מצליח לכם, לפעמים לא. תרגישו טוב. כולנו באותה סירה. אז מה הסיפור?

היינו רוצים לחשוב, שהחלטות כבדות משקל, כמו מה ללמוד, איפה לעבוד, עם מי לקשור את חיינו והאם להביא ילדים לעולם, אנחנו מקבלים בצורה רציונלית, אבל היום די ברור שזה לא ממש כך. ואם היינו צריכים עוד הוכחה, באה מגפת הקורונה ושמה "חותמת גומי" על כך, שגם קבלת החלטות "ראציונאלית" איננה ערובה מפני כישלון.     

כי האמת היא כזו: אין לנו יכולת, זמן, משאבים, אפילו רצון, לנהל תהליך מסודר של קבלת החלטות.

העולם משתנה כל-כך מהר והזמן, טוב, הזמן הוא משאב מתכלה, שאנחנו פשוט מחליטים על סמך המידע שישנו בידנו כרגע החלטה שהיא "טובה מספיק" מבחינתנו ומקווים שעשינו נכון! למה זה קורה?    
כי אנחנו פועלים לפי "תבניות חשיבה" מסוימות. עושים את אותן טעויות ובונים לעצמנו סיפורים מדומיינים שכך צריך וראוי לנהוג. (ד.אריאלי, ד.כהנמן, י.נח-הררי)       

לפעמים זה מצליח לנו, לפעמים לא! אני מאמינה שאפשר לצמצם את מרווח הטעות, באמצעות עבודה על שני צירים מרכזיים מקבילים: 

1. ללמוד מהן הנחות היסוד שמגבילות את החשיבה שלנו.    
2. להכיר את התשוקות שלנו. את האש שמניעה אותנו מבפנים!

המודל שאני מציעה, משלב את שניהם: מודל טובי"ת. המודל מייצג תפיסה הוליסטית, משולבת, שבה אנחנו מסתכלים על עצמנו ועל חיינו IN & OUT. 

טובי"ת – מה זה אומר?

ט  – טיפוח פנימי וחיצוני     
ו  – ויסות רגשי-תבוני     
ב  – בדיקה לעומק     
י  – ידע ומידע     
ת  – תהליך      

באמצעות שימוש בכלים שהמודל מציע, תהליך קבלת ההחלטות שלנו יהיה שקול ורציונאלי מצד אחד, אבל גם "מחובר לנו לבטן" מצד שני. אני מאמינה  ויודעת כיצד לייצר שינוי בארגונים: בתרבות הארגונית, במערכות היחסים בין עובדים ומנהלים, באופן הניהול ובהנעה לפעולה.   

בשלוש מילים: "מחוברות תוך-אישית"

העניין הוא, שכדי לייצר שינוי בחשיבה, ממוקד ביצועים והצלחה אישית וארגונית צריך לקבל החלטות. אז, בואו נפגש.

שלך,
טובה דוד.