מוכנים ללמוד או רוצים לשרוד? פיתוח קריירה כברירת מחדל

בין "להיות" או "לחדול"

האם אתם חושבים שברור לכם מהו הצעד הבא בקריירה שלכם? תחשבו שוב…מחכים לכם כאן טיפים חשובים. לפני כמה שנים טובות, מישהי סיפרה לי, שבגלל שהבוס ביקש ממנה ללמוד כיצד לתפעל עם מכשיר עם טכנולוגיה חדשה, היא החליטה להתפטר מהמשרה שלה כמזכירה. כששאלתי אותה מדוע בעצם, היא ענתה שאין לדעת מה יבקש ממנה ללמוד עוד. לה לא מתאים שכל פעם מבקשים ממנה ללמוד משהו חדש. היא צריכה את הידוע והמוכר. החדש, מרתיע ומפחיד אותה. טוב לה כמו שהיא.

המכשיר המתקדם מבחינה טכנולוגית, היה… הפקסימיליה . כן. קראתם נכון. אז זהו, שהיום, מי שנכנס לשוק העבודה, לא יכול להרשות לעצמו לחשוב ככה. גם אם אתם יודעים מצוין לעבוד עם תוכנות מסוימות, רוב הסיכויים שבמהלך הקריירה שלכם תצטרכו ללמוד תוכנות חדשות. בלי קשר לענף בו אתם עובדים. הכל זז מהר. מתחדש. משתדרג.

אם לא תהיו מוכנים ללמוד, לא תוכלו לשרוד.

לקראת שנות ה- 90, כשלמדתי לתואר שני, שוב הגיע תורה של העבודה הסמינריונית. מודפסת כמובן. איך? באמצעות מחשב ותוכנה לעיבוד תמלילים. איינשטיין. ואני אז חייתי בקיבוץ אשדות יעקב איחוד. המחשב היחיד היה… ברפת. כמובן שהרפתן היה זה שלימד אותי את יסודות התוכנה. ומה שעזר לי ללמוד מהר, הייתה הארומה המיוחדת של ריח הניחוח שליווה את תהליך הלימוד. וכך הלאה, עד היום. אני לומדת, משתדרגת!

זה נכון לגבי כל דבר בחיים.

זהו עולם שבו קיימת תחרות עצומה על משרות איכותיות ומתגמלות. לא רק מבחינת שכר ותנאים. אז תרשמו מה כדאי לכם לעשות, אם אתם רוצים להיות חלק מהעולם החדש…:

קודם כל תחשבו מה אתם יכולים להביא לתפקיד ולארגון שבו תעבדו, לא רק מה התפקיד יכול להציע לכם! ולא, פחד משינויים ומאתגרים זה לא "סקס-אפילי". בעיקר אם חשקה נפשכם במשרה ניהולית. בעיקר אם מדובר בהיי-טק. שימו לב – לא תמיד מי שיש לו רזומה מרשים יותר, יהיה זה שיתקבל.

למי יש סיכויים טובים יותר להתקבל למשרה נחשקת?

  • למי שיש "ברק בעיניים", או במילים אחרות: מי שרואים אצלו את התשוקה, הרעב, ההתרגשות וההתלהבות מהמשימה. זה "שובר שיווין" מנצח.
  • למי שמוכן ויודע ללמוד. כל הזמן. להתעדכן. להתחדש.
  • כמנהלים, מצופה מכם להכין את הארגון לעשור הבא.
  • כעובדים, מצופה מכם להכין את עצמכם לעשור הבא. גם אם אתם מתכוונים לצאת לפנסיה, אבל אז ההכנה צריכה להתמקד בתחומים אחרים 

העניין הוא, שמי שחושב שאני מתכוונת ל 2021, כבר הפסיד את המערכה!

מדובר בתפיסת עולם. צריך לשנות פרדיגמות. טוב, לא את כולן. יש כאלה שעדיין רלוונטיות ואפילו עושות "קאמבק". אבל בגדול, יש מי שחייב לשנות את תפיסת העולם הישנה ולאמץ חדשה. ויפה שעה אחת קודם. 

שלך,
טובה דוד.